Edukativni tekst prati tematiku prometne radionice br. 3. STOP NA PEDALAMA.
Razvoj svijesti o lijevoj i desnoj strani tijela igra važnu ulogu u sigurnosti djece u prometu, pomaže djeci da postanu svjesniji i odgovorniji sudionici u prometu. Razumijevanje koje vozilo dolazi s lijeve, a koje s desne strane pješačkog prijelaza omogućuje im da pravilno procijene kada je sigurno prijeći cestu.
Predlažemo jednostavnu vježbu koja potiču svijest o lijevoj i desnoj strani tijela.
L kao Lijeva ruka: Raširimo lijevu ruku tako da je nadlanica okrenuta prema nama. Spustimo mali prst, prstenjak i srednji prst prema dlanu na način da nam kažiprst i palac ostanu rašireni. Rašireni prsti u ovom položaju na lijevoj ruci tvore slovo L. Jednostavnim objašnjenjem djeci da svatko od nas na lijevoj ruci ima slovo L potičemo svijest o lijevoj strani, dok paralelno djeca ponavljaju naučena slova. Kada vježbu ponovimo na desnoj ruci djeca prepoznaju da rašireni prsti u ovom položaju na desnoj ruci ne tvore ni slovo L ni slovo D.
Ponavljanjem vježbe na način da djeca dižu desnu ili lijevu, ruku ili nogu potičemo razvoj ove vještine kako bi ih pripremili za sigurno sudjelovanje u prometu.
Osim prepoznavanje lijeve i desne strane, pravilan i siguran prelazak pješaka preko obilježenog pješačkog prijelaza uključuje još nekoliko nekoliko koraka:
- Stanemo ispred obilježenog pješačkog prijelaza.
- Pogledamo da li se približava vozilo: pogledamo lijevo, desno pa opet lijevo.
- Ako je cesta nepregledna, slušamo da li čujemo dolazeće vozilo.
- Krenemo tek kad nema vozila ili je dolazeće vozilo stalo.
- Na sredini ceste pogledamo u desno zbog provjere dolazi li vozilo iz tog smjera.
- Cestu prelazimo oprezno, ali ne trčimo.
Ako na obilježenom pješačkom prijelaz nema biciklističke staze, biciklisti cestu prelaze kao pješaci i moraju gurati bicikl.